Nalezněte štěstí. Ve svém životě, domově i šatníku

Ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani Meik Wiking objevil Ameriku, když lidem ve svém bestselleru radí, že si stačí obléknout vlněné ponožky, zachumlat se pod deku, zapálit svíčky a u horké čokolády se začíst do svého oblíbeného románu. V této nelehké době, kdy kolem nás řádí onemocnění COVID-19, přijdou jeho rady opravdu vhod.Hygge je dánský výraz vyjadřující pohodový přístup k životu a je spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Značka Iveta Nedomová Design není jen o módě a oblékání, ale právě i o bytovém designu a životní filozofii vůbec.


(Ne)dostatek pomalosti


Dlouho jsme přemýšleli nad tím, co za celosvětovým fenoménem hygge vlastně stojí. Odpověď je možná jednodušší, než se může na první pohled zdát. Každá módní vlna je odezvou na aktuální dění ve společnosti. Akce – reakce. Příčina – následek. Dnešní společnost trpěla nedostatkem kontaktu s přírodou, absencí opravdových mezilidských vztahů a neschopností zastavit se a v přítomném okamžiku spočinout. No a vidíte – příroda si o to nakonec řekla sama.


V době omezení, karantén a zpomalení každodenního života i celosvětové ekonomiky si můžeme uvědomovat, že štěstí a radost se skrývají v každodenních maličkostech. Proto žijme prakticky, pohodlně a hlavně – buďme v pohodě. Ať už jsme doma s rodinou nebo na procházce v přírodě. Jak na to? Dáme vám poměrně jednoduchý návod.


Dánský patent na štěstí


Není to paradox? Dáni trpí nedostatkem světla, sužují je dlouhé pochmurné zimy a v jednom kuse u nich prší. Přesto (nebo právě proto) dlouhodobě obsazují nejvyšší příčky anket nejšťastnějších lidí na světě. Inspirovat se jimi můžeme hned na několika frontách: v oblékání, bytovém designu, stravování a způsobu myšlení vůbec.


1. Hygge v obýváku


Někdy se v souvislosti s dánskou kulturou mluví o „nábytkové pornografii“. Důvodem pro dánskou posedlost krásným bydlením je fakt, že domovy jsou hlavním přístavem hygge. Jsou středem a zázemím nejen rodinného, ale i společenského života. Severský národ se se svými přáteli nepotkává výhradně jen v barech, restauracích a kavárnách, jako je zvykem v mnohých jiných zemích. Otevřete lidem domovy (a svá srdce). Přiblížíte-li se k nim, přiblíží se i oni k vám. Ovšem raději až po odeznění koronaviru. :)


Budiž světlo – a bylo světlo. Ano, i tak banální věci jako jsou intenzita a odstín osvětlení ovlivňují naši náladu a pocit (ne)pohody, a to nejen v podzimních a zimních měsících. Lampy si Dánové vybírají pečlivě a uvážlivě a ve svých domovech je pak strategicky rozmisťují, aby vytvořili malebné ostrůvky zalité teplým světlem. „Jednou jsem se svou přítelkyní strávil dvě hodiny chozením po Římě, jen abychom našli to správné hyggelig osvětlení,“ popisuje ve svém bestselleru Hygge – Prostě šťastný způsob života Meik Wiking. Tato historka mluví za vše.


Kromě osvětlení jsou Dánové posedlí krby, přírodními materiály (hlavně dřevem), keramikou, knihami, dekami a polštáři, designovými křesly a nábytkem vůbec.


5 nezbytností k dosažení hygge v obýváku:

 • Pohodlná a stylová křesla, pohovky a palandy

 • Lustry, lampy a svíčky všeho druhu od klasických až po ty vonné

 • Kus přírody v podobě dřeva, pokojových rostlin nebo třeba ovčí kůže

 • Malé a velké měkké polštáře, teplé deky, plédy a ponča nejen k televizi

 • Dostatečně prostorná knihovna pro všechny vaše oblíbené romány2. Hygge v šatníku


Dánové a Dánky působí stylově a neformálně zároveň, což není způsobeno pouze jejich mentalitou a kulturou, ale také způsobem, jak se oblékají. Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka, Werich se nemýlil. Hygge se netýká pouze našich domovů, ale taky našeho zevnějšku.


„Na ulicích v Kodani nenarazíte na mnoho třídílných obleků, a pokud jste členy kravatového spolku byznysmenů, nevyhnutelně shledáte dánský způsob oblékání jako téměř lajdácký,“ líčí s nadsázkou Meik Wiking. Dánská móda se vyznačuje nenuceností, minimalismem, netradičními kombinacemi a neskrývanou láskou k černé. Ano, uhodli jste správně – klíčem je ležérnost. A samo sebou i pohodlí.


Hygge tip: Jak nakupovat


Meik Wiking radí spojit si nákupy s příjemnými souvislostmi. Máte vyhlídnutý parádní kardigan nebo krásné lněné šaty? „Odložte si peníze bokem, ale počkejte si na opravdu hyggelig zážitek spojený s pocitem odměny – až budete oblečení nosit, budou vám je připomínat,“ doporučuje Wiking.


5 nezbytností k dosažení hygge v šatníku:

 • Šály a šátky - zlaté pravidlo říká: čím větší, tím lepší

 • Svetry, vesty a huňaté svršky, vše nejlépe v oversize velikosti

 • Černá jako barva elegance a nejčastější odstín vašich outfitů

 • Vrstvení – nemůžete se přece cítit hyggelig, když je vám zima

 • Ležérní vlasy, které mohou s klidným svědomím hraničit s rozcuchaností3. Hygge ve spíži


Institut pro výzkum štěstí mezi Dány prováděl průzkum, který zjišťoval, s čím si lidé hygge nejvíc spojují. Meik Wiking vsadil na svíčky, ale netrefil se. Svíčky byly až druhé, první příčku suverénně obsadily horké nápoje. S nimi si hygge spojovalo 86 % Dánů.


„Štěstí si nekoupíte, ale můžete si koupit dort, a je to skoro to samé – alespoň tuto informaci vysílá náš mozek. Když se narodíme, první, co okusíme, je mateřské mléko. Mít rád sladké je prospěšné pro naše přežití, a to je důvod, proč pociťujeme jako příjemné mlsat dorty,“ dodává. Kromě toho se hygge stravování vyznačuje tzv. slow food. Základní pravidlo zní: čím déle se to vaří, peče, smaží, tím víc je to hyggelig. Pomalé jídlo je tedy všechno kromě rychlého občerstvení, nejrůznějších polotovarů a prefabrikovaných potravin. Vždyť co jiného si teď můžeme dopřát než právě požitek z doma připravených pochoutek?


Aktivisté zastávající drastické diety možná namítnou, že to není zdravé a že se po takovém jídle snadno přibírá na váze. To je sice pravda, ale my se držíme hesla: všeho moc škodí, a tak to nepřeháníme ani s asketickým sebeodříkáním. Je na místě položit si otázku, zda se naše tělo může cítit dobře, když se stresujeme, jestli jsme náhodou nesnědly o jeden list salátu navíc. Takže – jezte to, co vám chutná (tělo si stejně o to, co potřebuje, samo řekne), a do svého každodenního jídelníčku zahrňte ideálně co nejvíc poctivě připravovaných jídel z lokálních zdrojů. Nic složitějšího v tom není.


5 nezbytností k dosažení hygge ve spíži:

 • Horké nápoje dobrou kávou počínaje, bylinným čajem a svařákem konče

 • Dorty, dortíky, cupcaky, sladké pečivo a vůbec vše, co obsahuje cukr

 • Kváskový chleba a všechno, co je slow food

 • Domácí marmelády, chutney, kompoty a další lahodné zavařeniny

 • Sdílení jídla a společné vaření a stolování s rodinou4. Hygge v naší hlavě


Tenhle bod je asi vůbec nejdůležitější ze všech – protože právě v naší mysli to celé začíná. S tím, jestli se v životě cítíme šťastní, úzce souvisí vztahy, které máme. „V průměru minimálně jednou týdně se s přáteli, rodinou či kolegy stýká 60 % Evropanů. Konkrétně v Dánsku je to 78 % lidí. Hygge si sice můžete udělat, i když jste sami, ale nejvíce se odehrává v malých skupinkách blízkých přátel nebo v rodině,“ vysvětluje podstatu filozofie hygge Wiking.


Využijte proto vzácný čas „doby koronavirové“ právě pro upevnění vztahů se svou rodinou – ať už to bude společné cvičení pilates, partička Človeče, nezlob se! nebo vyrábění jarní výzdoby domácnosti, pozvedne vás to na těle i na duši.


Není taky bez zajímavosti, že blízkost a dotek blízké osoby uvolňuje neurohormon oxytocin, který nás uvádí do stavu spokojenosti, snižuje strach a bolest. Proto je taky často přezdívaný jako „hormon objetí“ nebo „hormon lásky“. Objímejte se, co to jde – hlavně často a dlouze! Ano, vypadá to, že jsme opravdu stvořeni k tomu, abychom s ostatními lidmi žili ve vzájemném souladu a v pospolitosti.


Náš tip: Deníková metoda


Nemáme na mysli každodenní sepisování románů v duchu „Milý deníčku“. Pořiďte si zápisník a každý den před spaním si poznamenejte tři věci, které vám udělaly radost a za které jste vděční. Díky tomu si uvědomíte, že i ve „dni blbec“ najdete spoustu světlých okamžiků. Když vás příště zachvátí chmury, stačí si deníkem zalistovat a uvidíte, že máte spoustu důvodů k vděčnosti.


5 nezbytností k dosažení hygge v hlavě:

 • Teplé vlněné ponožky – nebo radši rovnou dvoje

 • Pero a poznámkový blok, který máte vždycky po ruce (nebo po kapsách)

 • Vaše oblíbená knížka, film a nejmilejší album

 • Cestování a poznávání nových lidí (teď alespoň prostřednictvím dokumentů a cestopisů)

 • Spřízněná duše na dosah: ideálně fyzicky nebo aspoň na drátě či onlineZdroj: Hygge – Prostě šťastný způsob života, Meik Wiking, 2017

0 zobrazení
 • Facebook
 • Instagram
logo-37.png